ÇAKÜFEST 2024 İz Bırakacak

Çankırı Karatekin Üniversitesinde ÇAKÜFEST 2024 Bilim, Kültür ve Sanat Şenliği heyecanı başlıyor. 20 Mayıs-31 Mayıs tarihleri arasında pek çok etkinliğe sahne olacak ÇAKÜFEST 2024; konferans, sempozyum, kutlama törenleri, bilimsel etkinlikler, sergi, müzik, sinema, defile, halk dansları, spor ve kortej yürüyüşü gibi bilim, kültür ve sanatın birçok alanında bayram havasında geçecektir.

20 Mayıs Pazartesi günü, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse’nin “Medeniyetin Temeli Aile” adlı konferansıyla başlayacak şenlik programı, SKS Fuaye Salonundaki Grafik-Seramik Bölümleri Sergisi’yle devam edecektir. Programın ilk günü, ÇAKÜlülerin Kent Meydanı’nda sonlanacak kortej yürüyüşüyle devam ederken protokol konuşmalarının ardından halk müziği dinletisi ve halk oyunları gösterisi yer alacaktır.

ÇAKÜFEST 2024, 21 Mayıs Salı günü de dopdolu program akışıyla devam edecektir. “Çankırı Karatekin Üniversitesi Bilim Şenliği”nin ardından Rekreaktif Spor ve Performans Aktiviteleri ve öğrenci gruplarının canlı müzik dinletileriyle şenlik havası sürecektir. Ardından “Çankırı Valisi ÇAKÜlü Öğrencilerle Buluşuyor” programıyla Vali M. Fırat Taşolar, öğrencilerimizle bir araya gelecektir. Şenliğin ikinci günü, Türk Sanat Müziği Dinletisiyle sona erecektir.

Şenliğin üçüncü günü, Ahmet Yesevi Konferans Salonunda düzenlenecek Akademik Paye Töreni’yle başlayacaktır. Akademik yükselme başarısı gösteren ÇAKÜ mensubu akademisyenlere Rektörümüz Prof. Dr. Harun Çiftçi tarafından belge takdiminde bulunulacaktır. Öğrenci gruplarının müzik dinletileriyle devam edecek şenlik programında, “İlmiyeden Ecdadın Ayak İzlerine Vefa Yürüyüşü” gerçekleştirilecek, Emir Karatekin Anıtı’na yapılan yürüyüşün ardından Çankırı Kalesi Emir Karatekin Türbesi’nde tatlı ikramında bulunulacaktır. Şenliğin üçüncü gün programı, Atatürk Kültür Merkezi’ndeki Klasik Türk Müziği Dinletisi’nin ardından diğer günlerde olduğu gibi müzik şöleniyle son bulacaktır.

23 Mayıs Perşembe günü, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın davetli konuşmacı olarak yer aldığı “ÇAKÜ Ulusal Öğrenci Kongresi” düzenlenecek, ÇAKÜFEST 2024 bilim şöleniyle hız kesmeden devam edecektir. Sağlık Bilimleri Fakültesi Önlük Giyme Töreni ve öğrenci gruplarının müzik dinletileriyle sürecek şenliğin dördüncü günü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lutfihak Alpkan’ın konuk olduğu “Çankırı Karatekin Üniversitesinde Geleceğe Güvenle Bakıyoruz” programıyla tamamlanacaktır.

ÇAKÜFEST 2024’ün ilk hafta programının Tasarım ve Teknoloji Sergisi’yle kapanmasının ardından 27 Mayıs Pazartesi günü “Maveraünnehir’den Anadolu’ya Hadis ve İlim, İrfan Geleneği” Uluslararası Sempozyumu’na Türkiye’den ve dünyadan birçok bilim adamı katılım sağlayacaktır. Sempozyumun ardından SKS Fuaye Salonu’nda Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim-Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü’nün Mezuniyet Sergisi açılışı yapılacaktır. Şenliğin akşam programı kapsamında ise Açık Hava Sinema Gösterimi gerçekleştirilecektir.

28, 29 ve 30 Mayıs tarihlerinde Uluyazı Kampüsü Millî Mefkure Meydanı’nda ÇAKÜ fakülte ve yüksekokullarından mezun olacak binlerce öğrencinin mezuniyet coşkusu yaşanacaktır. ÇAKÜ Yönetim kadrosunun, akademisyenlerin, ÇAKÜ’den mezun olan öğrenciler ve ailelerinin katılacağı Mezuniyet Törenleri’nde diploma takdiminin ardından kep atma töreni gerçekleştirilecektir. İki hafta boyunca çok sayıda bilim, kültür ve sanat etkinliğinin yer alacağı ÇAKÜFEST 2024, 31 Mayıs Cuma günü Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nün Şapka Defilesi'yle sona erecektir.

Yayınlanma Tarihi: 19 Mayıs 2024 Pazar
Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2024 Pazar